24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
- Published in Архівні новини
- Hits: 2012
- Друк , E-mail
ТУБЕРКУЛЬОЗ! ХВОРОБА, ЩО ЗАГРОЖУЄ КОЖНОМУ
У нашому регіоні епідемія туберкульозу має дві особливості. Перша – спостерігається взаємозалежність швидкості розповсюдження туберкульозу від епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу та поширенням наркоманії. Друга – високий рівень хіміорезистентних форм (можливе зараження збудником туберкульозу, стійким до протитуберкульозних препаратів).
Херсонська область відзначається високим рівнем захворюваності, чому сприяють кліматичні умови, міграція населення, наявність протитуберкульозних лікарень Департаменту з питань виконання покарань – після звільнення з-під варти частина хворих залишається на території області. У місті Херсоні рівень захворюваності на туберкульоз найвищий у Комсомольському районі.
За останні 5 років помітна тенденція до зниження рівня захворюваності на цю інфекцію. Так, по області її знижено у 1.5 рази, по Комсомольському району – вдвічі.
Серед причин розповсюдження туберкульозу є недостатня обізнаність населення. Багато людей вважають, що на туберкульоз хворіють лише бідні або малозабезпечені. Ця думка хибна. Нерідко захворювання розвивається і у досить забезпечених громадян. Медики пояснюють це тим, що вже нагромаджена та критична маса, коли поширення інфекції стає некерованим. Нині все населення країни перебуває у групі ризику.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легенів, але можливе ураження і всіх інших органів людини.
Туберкульоз існує стільки, скільки живуть люди на нашій планеті. Туберкульозні ураження хребта виявлені під час дослідження останків людини періоду неоліту (п'ять тисяч років до нашої ери). Їх також знаходили у єгипетських муміях (2700 років до нашої ери). У древніх руських літописах теж згадується ця хвороба як запалення реґіонарних лімфатичних вузлів. Тоді її лікували хірургічним методом та припіканням. Так лікували князя Київського Святослава Ярославовича в 1076 році. Лише у 1882 році німецький бактеріолог Роберт Кох довів інфекційну природу туберкульозу.
Помилковою також є думка, що коли в організм потрапила туберкульозна паличка, то людина обов'язково захворіє. Інфікуються туберкульозом практично всі. В Україні інфікованим є майже все населення до 40 років.
Зі 100 інфікованих осіб захворюють лише 5, інші спокійно живуть з паличкою Коха, їхня імунна система протягом тривалого часу тримає туберкульозну паличку під контролем. Але неправильне харчування, куріння, зловживання алкоголем, наркотиками, стреси та деякі хронічні захворювання можуть послабити захисні сили організму та призвести до розмноження палички Коха і, врешті, до хвороби.
Захворюваність на туберкульоз неоднакова у різні вікові періоди. Рідко хворіють на туберкульоз у ранньому дитинстві та в підлітковому віці. У середньому віковому періоді чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. В останні роки зросла захворюваність серед людей похилого віку.
На частоту захворювання на туберкульоз впливають інші хвороби. Особливо несприятливими в цьому плані є грип, кір, вірусний гепатит, кашлюк, цукровий діабет, психічні травми, захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки, пневмоконіоз, захворювання щитовидної залози, які супроводжуються її гіпофункцією, СНІД.
Туберкульоз від хворої до здорової людини найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні у повітря виділяється велика кількість паличок Коха, які затримуються в повітрі та осідають з пилом на підлогу. Відомо, що хворий з активною відкритою формою туберкульозу виділяє у зовнішнє середовище від 20 млн. до 6 млрд. мікобактерій туберкульозу. Для дітей, особливо маленьких, достатньо короткочасного контакту з хворим на туберкульоз, щоб відбулося зараження мікобактеріями туберкульозу. У брудних та погано провітрюваних приміщеннях здорова людина вдихає збудники. Можна заразитися і при вживанні заражених продуктів харчування (молочні продукти, погано проварене м'ясо хворих на туберкульоз тварин). Зараження можливе також при поцілунках і докурюванні чужих цигарок.
Симптомами, за якими можна запідозрити туберкульоз, є втрата ваги, слабкість, розбитість, пітливість, особливо вночі, зниження працездатності та апетиту. На підвищення температури тіла хворий може і не звернути уваги, оскільки при туберкульозі вона не буває високою (зазвичай 37-37,5 градусів) і найчастіше підвищується ввечері.
Болі в грудній клітці та кашель не завжди супроводжують початок хвороби, однак згодом турбуватимуть хворого. Ці симптоми можуть бути спричинені й іншими захворюваннями, але за наявності їх впродовж 3 тижнів і більше необхідно обов'язково обстежитися. Особливістю туберкульозу на ранніх етапах є відсутність будь-яких скарг.
Туберкульоз виліковний! Лікування проводиться специфічними протитуберкульозними препаратами. Хронічного перебігу хвороба набуває тільки тоді, коли хворий приймає не всі призначені лікарем препарати або приймає їх нерегулярно, робить перерви в лікуванні.
Серед дітей проводиться туберкулінодіагностика для своєчасного виявлення хворих на туберкульоз та інфікованих туберкульозною паличкою. У разі необхідності батьки повинні обстежити дитину в лікаря-фтизіатра.
Профілактика туберкульозу – це передусім високий загальний рівень життя людей: правильне харчування, відпочинок, особиста гігієна, відсутність шкідливих звичок. Батькам не варто відмовлятися від щеплень своїх діток проти туберкульозу.
Прислухайтеся до порад лікарів!
Флюорографічне обстеження органів грудної клітки та спеціальне дослідження мокротиння (за його наявності) можуть виявити туберкульоз на початкових етапах. Це дозволить своєчасно розпочати лікування.
Необхідно пам'ятати, що наше благополуччя, благополуччя близьких і рідних залежить від нас самих.
Підготувала: завідуюча поліклінікою №2 КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» В. І. Кирюшина.