Поради лікаря

Дорогие пользователи сайта, приветствуем вас в рубрике «Советы доктора».

На страницах этого раздела наши специалисты будут освещать актуальные проблемы лечения и профилактики различных заболеваний у взрослых и детей, опираясь на свой клинический опыт.

Надеемся, что эти профессиональные разъяснения и напоминания помогут вам сориентироваться во многих вопросах здоровья.

Призываем вас быть активными – задавайте вопросы, предлагайте темы, которые были бы вам интересны – мы всегда будем рады вашему вниманию.  

Грудне вигодовування - це запорука здоров'я дитини. Завдяки грудному вигодовуванню вдається запобігти майже 15% смертей серед дітей до 5 років. Доведено, що діти, яких годували материнським молоком, є більш комунікабельними і менш агресивними. Грудне вигодовування є, звичайно, природнім процесом.

 

Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го серпня. Дата проведення обрана невипадково – цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування, яку підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.

Всесвітня акція була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми.

У 2015 році Всеукраїнський «Тиждень підтримки грудного вигодовування» пройшов під девізом «Грудне вигодовування і робота – це можливо».

Варто привести слова заступника виконавчого директора ЮНІСЕФ Геети Рао Гупти, яка наголосила: «Немає жодного іншого методу здорового втручання, який мав би такий великий вплив на малюків та матерів і який би був таким дешевим для урядів, як грудне вигодовування. Грудне вигодовування – це «перша імунізація» дитини, а також найефективніший та найбільш ощадливий спосіб збереження життя, який коли-небудь існував». 

Грудне вигодовування – це не тільки забезпечення малюка необхідними для нього їжею та рідиною, а й продовження взаємовідносин «мати-дитина», які склалися за час вагітності.

 

Для успішного грудного вигодовування існує кілька правил, виконуючи які, мати швидко зможе налагодити процес вигодовування та запобігти появі неприємних переживань.

 

Щоб годування було приємним і легким, треба займати зручне положення – ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина теж повинна бачити обличчя матері, особливо очі. Найкраще годувати оголену дитину. Годування грудьми вимагає певних гігієнічних заходів: щоденно приймати душ, міняти білизну, особливо важливо ретельно мити руки з милом перед кожним годуванням. Миття грудей  не потрібне, бо призводить до пересушування сосків та утворення тріщин.

 

Термін першого прикладання дитини до грудей має суттєве значення для становлення лактації. Найкраще це зробити в перші 30-40 хвилин після народження дитини. Якщо за станом здоров'я матері та дитини немає протипоказань, то після годування треба залишити дитину з матір'ю на 1 годину. Потім здорового новонародженого залишають з матір'ю в одній палаті й прикладають до грудей при потребі дитини.

 

Вільне годування сприяє становленню взаємовідносин між матір'ю та дитиною, налагоджується ритм лактації. Здоровій дитині не слід вводити обмежень у режим годування. Кількість годувань та години їх проведення повинні регулюватись за потребою дитини.  

 

Дослідженнями різних аспектів природного вигодовування доведено, що не можна підгодовувати новонароджену дитину замінниками грудного молока, тому що їх використання призводить до зміни процесів колонізації кишок лактобацилами, порушує становлення функції травної системи, сприяє сенсибілізації дитини до білків коров'ячого молока, дезорієнтує акт сосання через використання в цих випадках сосок.

 

Головним показником повноцінного годування дитини повинен бути її фізичний та психічний розвиток.

 

Для стимуляції лактації, запобігання розвитку уражень і тріщин сосків оптимальним способом є годування дитини з обох грудних залоз за умови повного випорожнення однієї груді. Годувати треба однією груддю 5-15 хвилин до її повного випорожнення, а якщо немовля ще вимагає їжі – продовжити годування другою, починаючи з неї наступне годування. Під час годування не слід поспішати пропонувати малюку другу грудь, так як він недоотримає висококалорійне, жирне заднє молоко, яке є основною його їжею. Окрім корисних елементів заднє молоко включає в себе ферменти для засвоєння молока і речовини, що нормалізують роботу кишківника дитини.

 

Для швидшого прибування молока, груди потребують постійної стимуляції. Вирішальне значення для успішної лактації мають нічні годування. Якщо дитину годувати так часто, як вона потребує, то не буде необхідності в зціджуванні.

 

Нині вважається недоцільним давати пораду матері зціджувати молоко до "останньої краплини", тому що з точки зору фізіології це неможливо: грудна залоза постійно виділяє молоко і тим більше, чим інтенсивніше проводиться зціджування.

 

Раціональне харчування матері, часте прикладання дитини до грудей, включаючи й нічний час, доброзичливі стосунки в сім'ї, позитивна емоційна орієнтація жінки до природного вигодовування є головними факторами покращення в неї лактації та оптимізації вигодовування дитини на 1-му році життя.

 

Ніщо не може замінити те, що дає грудне молоко дитині. Окрім найкращого харчування для малюка, це ще природній імунітет, який захищає малюка від багатьох хвороб. 

 

Багаторічні спостереження і дослідження довели, що природне вигодовування на 1-му році життя є основою повноцінного фізичного та розумового розвитку дитини, формування резистентності до інфекційних та соматичних захворювань, а спроби вигодовувати новонароджених та немовлят молоком інших біологічних видів необхідно розцінювати як екологічну катастрофу. Тому вивчення переваг і принципів природного вигодовування та заходів, спрямованих на його підтримку, є необхідним для поліпшення стану здоров'я дитячого населення.

 

Педіатри рекомендують годувати дитину груддю до 2-х років. Саме після 2-х років завершуються основні процеси формування нервової системи та головного мозку дитини.

 

Пам'ятайте, що годування грудьми - це радість і вищий дар ні з чим незрівнянного відчуття єдності зі своїм малюком, а ваше молоко - унікальне і ідеальне саме для вашої дитини.

 

 

Підготувала заступник головного лікаря з педіатричної служби
Панченко Л.М.

Про лікарню

Стаціонарна служба